Bakhtar University

درباره پوهنتون باختر

پوهنتون باختر به عنوان نخستین نهاد تحصیلی خصوصی در کشور در سال 2005 میلادی در ساحه پوهنتون پولیتخنیک کابل در چارچوب قوانین وزارت تحصیلات عالی تاسیس شد. این پوهنتون بعد از مدت زمانی به تعمیر دایمی خویش در منطقه کارته چهار شهر کابل نقل مکان نمود. پوهنتون باختر به عنوان یکی از پوهنتون های معتبر و قابل وصف کشور به فعالیت های خویش ادامه داده و با داشتن برنامه های عالی و با کیفیت که از شرکای بین المللی خویش مانند پوهنتون های آزاد ملی اندراگاندی کشور هندوستان، کالج بین المللی آمریکا، پوهنتون جورج تون ایالات متحده آمریکا، پوهنتون اتاترک کشور ترکیه و پوهنتون پوترا کشور مالیزیا الهام گرفته است؛ توانست تا جایگاه خاص را در میان موسسات و پوهنتون های تحصیلات عالی کشور کسب نماید. این پوهنتون  از بدو تاسیس خویش تا اکنون نقش عمده وکلیدی را در رشد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور ایفا کند.بیشتر

پوهنتون باختر با ارایه خدمات تحصیلی عالی و با کیفیت در بخش های اداره و تجارت، کمپیوتر ساینس، حقوق و علوم سیاسی، انجنیری و ژورنالیزم متعهد به خدمت به نسل جوان کشور بوده که مستقیماً با نیازهای منابع بشری افغانستان در ارتباط است و باور بدین دارد که میتواند نقش عمده و کلیدی را در اعمار یک افغانستان نوین و مرفع ایفا نماید.با در نظر داشت تذکرات فوق این نهاد علمی و اکادمیک برای اولین بار برنامه های ماستری را در بخش های اداره و تجارت و کمپیوتر ساینس در سطح کشور آغاز نموده است با وجود آنکه مدت زمانی بیشتری از تاسیس آن نگذشته تاثیرات مثبت و قابل وصفی را در نظام تحصیلی کشور به بار آورده و توانسته است تا کادرهای مسلکی و ورزیده را تقدیم جامعه نماید چنانچه این نهاد علمی از بدو تاسیس خویش الی اکنون بیشتر از پنج هزار محصل را در بخش های مختلف تحصیلی به خود جذب نموده و آنها را از تحصیلات عالی با کیفیت و تجارب کافی بهره مند ساخته است.

نصاب درسی تمام برنامه های علمی پوهنتون باخترتوسط وزارت تحصیلات عالی افغانستان مورد تائید قرار گرفته و برنامه اداره تجارت پوهنځی اقتصاد این پوهنتون توسط شورای اعتباردهی بین المللی برای اداره تجارت  ایالات متحده (IACBE) اعتبار دهی شده است ودر حالیکه روند تفتیش این برنامه ها  توسط اداره بین المللی QS  صورت میگیرد. شایسته گی های شناخته شده بین المللی به فارغ التحصیلان باختر این امکان را می دهد تا در بازار کار افغانستان طور شاید وباید بدرخشد. به دلیل برنامه آموزشی با کیفیت، محصلان پوهنتون باختر در حال حاضر در جایگاه برجسته ای در بخش دولتی و خصوصی در سراسر کشورو منطقه قرار دارند. مرکز زبان و فرهنگ پوهنتون باختر دوره های لسان را به زبان انگلیسی جهت ایجاد سهولت برای محصلین خویش فراهم  نموده است. اعضای کادر علمی و استادان پوهنتون باختر ترکیبی از پروفیسوران یا اکادمیسن های ملی و بین المللی است که دارای تجربه تدریس، تجارت و صنعت هستند. آنها سال ها دانش به دست آمده از تحقیقات را در رشته های مربوطه خود با محصلین از طریق تدریس شریک می سازند و محیط تحصیلی پر تحرکی را برای محصلین فراهم می کنند.

تعداد ساعات درسی استادان طوری تنظیم گردیده است که به انها این امکان را می دهد تا نیازهای اکادمیک فردی محصلین را برآورده کنند. پوهنتون باختر تلاش می‌کند تا محیط پردست آورد را برای شکوفایی ذهن های جوان فراهم کند، جایی که تفکر انتقادی هم تشویق وهم پرورش می‌یابد. ما روابط بسیار نزدیکی با جامعه داریم. کارکنان و بخش مدیریت برای ارتقای آموزش با کیفیت بسیار نزدیک باهم کار می کنند. متوجه خواهید شد، شما سال‌های را که در پوهنتون باختر سپری کنید، یکی از سازنده ترین، پرچالش ترین‌ و هیجان‌انگیزترین سال‌های زندگی شما خواهد بود.

 • دیدگاه

  یک پوهنتون پیشتاز در عرصه اکادمیک به سطح منطقه با استفاده از دانش، تکنالوژی، تحقیق و نو آوری.

 • ماموریت

  پوهنتون باختر متمنی است تا از طریق دانش، تکنالوژی، تحقیق و نو آوری در عرصه علم و دانش به سطح ملی و بین المللی پیشتاز گردیده و در راستای رفع نیازمندی های حیاتی جامعه اکادمیک مصدر خدمت گردد.

 • پوهنځی ها

  پوهنځي کمپیوتر ساینس
  پوهنځی اداره و تجارت
  پوهنځی حقوق و علوم سیاسی
  پوهنځي انجنیری
  پوهنځی ژورنالیزم

 • فارغین

  بیشتر
 • امکانات

  بیشتر
 • جوايز

  بیشتر

اخبار

اشتراک در روزنامه ها